Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

18 czerwca 2021 r.
21:07

Barwny korowód zainaugurował IV Międzynarodowy Festiwal Renesansu w Lublinie [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora kyku dad

Bogato zdobione maski, a do tego kolorowe, wytworne suknie. Obok idą żonglerzy z flagami i tancerze. IV Międzynarodowy Festiwal Renesansu rozpoczął się w piątek w Lublinie. Na początek - barwny korowód, dzięki któremu można było poczuć się jak w epoce odrodzenia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tematem tegorocznego festiwalu jest "MASKA-RADA". To właśnie renesansowe maski będą prezentowane w holu Pałacu Lubomirskich. Tem motyw będzie się przewijał także w trakcie innych wydarzeń. Aktorzy Trupy Komedianty z Krakowa przybliżą widzom, poprzez prezentację scenek, maskę komediową i renesansową (niedziela, godz. 13 i 13.50).

Podobnie jak podczas poprzednich edycji festiwalu, sporą atrakcję będą stanowić popisy historycznej żonglerki flagami. Artyści z Fundacji Belriguardo zaprezentują sztukę inspirowaną Sbandieratori – włoskiej tradycji żonglerki chorągwiami. Widowisko będzie można podziwiać podczas korowodów, które odbędą się także w sobotę o godz. 14 i niedzielę o godz. 12.

Więcej informacji oraz zapisy na warsztaty dostępne są na Facebooku wydarzenia oraz na stronie internetowej www.belriguardo.pl.

Program

19 czerwca:

9:00 - warsztaty taneczne - sala malinowa Pałac Lubomirskich (obowiązuje wcześniejsza rejestracja mailowa)
11:00 - gra miejska „Al ballo!” - start Trybunał Koronny (obowiązuje wcześniejsza rejestracja mailowa)
12:00 - warsztaty muzyczne wspólne muzykowanie – teren przy Pałacu Lubomirskich
14:00 - korowód tancerzy prowadzony przez grupę werblistów i Historyczną Żonglerkę Flagami - Muzeum Narodowe-Plac Litewski
14:15 - prezentacja grup żonglerki flagami - przy Pałacu Lubomirskich
14:30 - wspólny koncert grupy warsztatowej - przy Pałacu Lubomirskich
15:00 - Klub Tańca Dawnego „Alta Novella” - spektakl taneczny pt. „Legenda Lucyfera” - sala malinowa Pałac Lubomirskich
15:30 - wykład pt. „O wojnie, do której miecza nie trzeba ni zbroje (i nie tylko). "Szachy" Jana Kochanowskiego”- Dr Ewa Cybulska - Bohuszewicz - sala malinowa Pałac Lubomirskich
16:15 - Zespół Ver Vetustatis - spektakl taneczny pt. „Zaklęte obrazy” - sala malinowa
16:40 - Akademia Tańca Dawnego - spektakl taneczny pt. „Shakespeare’s Tales, czyli Opowieści Trzęsi Włóczni” - sala malinowa
17:00 - Koncert Zespołu Muzyki Dawnej Lunaris - Balkon Pałacu Lubomirskich (w przypadku złej pogody sala malinowa)
17:30 - Pawanilia - Spektakl barokowy pt. „Wróż K” Humorystyczne spojrzenie na kwestię chciwości i tego, co z niej może wyniknąć - sala malinowa
18:00 - koncert Izabelli Konar „Starodawne pieśni w nowej szacie” -sala malinowa
19:00 - koncert Zespołu Fleurdelis - balkon Pałacu Lubomirskich (w przypadku złej pogody sala malinowa)
20:00 - koncert Zespołu Szelindek - balkon Pałacu Lubomirskich (w przypadku złej pogody sala malinowa)
21:00 - Bal Renesansowy - sala malinowa Pałac Lubomirskich (obowiązują wcześniejsze zapisy)

20 czerwca:

9:00 -warsztaty szablonu pt. „Lubelska maska-rada” - (obowiązuje wcześniejsza rejestracja mailowa)
12:00 - korowód tancerzy prowadzony przez grupę werblistów i Historyczną Żonglerkę Flagami - Muzeum Narodowe-Plac Litewski
12:30 - Zespół Ver Vetustatis” - spektakl taneczny pt. „Zaklęte obrazy”    - teren przed Pałacem Lubomirskich (w przypadku złej pogody sala malinowa)
13:00 - Trupa Komedianty - Komedia del arte "Łgarze. Rzecz o arkanach miłosnych i kulinarnych razem w kształt krotochwili wzięta" - teren przed Pałacem Lubomirskich
13:30 - A kademia Tańca Dawnego Warszawa - spektakl taneczny pt. „Shakespeare’s Tales, czyli Opowieści Trzęsi Włóczni”     - teren przed Pałacem Lubomirskich (w przypadku złej pogody sala malinowa)    
13:50 - Trupa Komedianty – „La Mosca” - scenki komedii dell ’arte - teren przed Pałacem Lubomirskich
14:00 - Zespół Pawanilia - Spektakl barokowy pt. „Wróż K” Humorystyczne spojrzenie na kwestię chciwości i tego, co z niej może wyniknąć.    - teren przed Pałacem Lubomirskich (w przypadku złej pogody sala malinowa)
14:30 - Klub Tańca Dawnego „Alta Novella”     - spektakl taneczny pt. „Legenda Lucyfera"- teren przed Pałacem Lubomirskich (w przypadku złej pogody sala malinowa)
15:00 - warsztat i prezentacja pracy nad maską renesansową komedii dell’arte - pracownia maski Jonathana Frohlicha – sala malinowa Pałac Lubomirskich
16:15 - wykład pt.„Wykręcić się sianem lub odstawić firleje” - o staropolskich przysłowiach - dr Marcin Gapski – sala malinowa Pałac Lubomirskich
17:00 - spacer historyczny „Życie codzienne w Lublinie w dobie renesansu” z lubelskim przewodnikiem dr Marcin Gapski - zbiórka przy Pałacu Lubomirskich

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Partia leku przeciwbólowego wycofana ze sprzedaży

Partia leku przeciwbólowego wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) poinformował o wycofania z rynku partii leku przeciwbólowego. Powodem jest „zanieczyszczenia ciałem obcym”.

Wojciech Kalinowski napsuł w sobotę obrońcom KS Wiązownica mnóstwo krwi

Avia nadal w formie, KS Wiązownica rozbity w Świdniku

Trwa dobra passa drużyny Wojciecha Szaconia. Po porażce ze Starem Starachowice Avia Świdnik zanotowała właśnie siódmy mecz z rzędu bez porażki. W sobotę rozbiła u siebie KS Wiązownica 5:0.

Zabytki z Lubelskiego z szansą na prestiżowe wyróżnienie

Zabytki z Lubelskiego z szansą na prestiżowe wyróżnienie

Brama Lwowska, aleja kasztanowa, pałace, synagogi i dawne stajnie – lubelskie zabytki zyskują nowe życie i uznanie w całej Polsce. Sześć obiektów z województwa lubelskiego znalazło się na liście nominowanych w tegorocznym konkursie „Zabytek Zadbany”, który od pięciu dekad promuje najlepsze praktyki opieki nad dziedzictwem kulturowym.

Tego nie wyprodukujesz w laboratorium. Podziel się krwią i uratuj czyjeś życie
HARMONOGRAM

Tego nie wyprodukujesz w laboratorium. Podziel się krwią i uratuj czyjeś życie

Krew jest lekarstwem, którego nie da się wyprodukować w warunkach laboratoryjnych. Dlatego tak ważne jest dzielenie się nią. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprasza na cotygodniowe akcje oddawania krwi. Zwłaszcza że zaczyna się sezon wakacyjny i w magazynach zaczynają się braki.

Wybory prezydenckie: pierwsza tura w niedzielę, 18 maja

Od początku ciszy wyborczej odnotowano 15 wykroczeń. Dwa przypadki dotyczą posłów

Od początku ciszy wyborczej odnotowano 15 wykroczeń, które zostały popełnione na terenie całego kraju, głównie w internecie – informuje policja.

Noc Muzeów 2024

Noc Muzeów 2025: Atrakcje, zwiedzanie i niezwykłe eksponaty (program)

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce? Muzeum Narodowe na Zamku? A może Muzeum Wsi Lubelskiej? Przed nami noc, podczas której nikt nie śpi, bo wszyscy ustawiają się w kolejkach przed muzeami i instytucjami kultury.

Zdjęcie udostępnione przez Vatican Media. Papież Leon XIV podczas audiencji z członkami Fundacji „Centesimus Annus Pro Pontifice” w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie, w sobote, 17 maja

Ostatnie przygotowania do niedzielnej inauguracji pontyfikatu Leona XIV

W Watykanie i w całym Rzymie trwają przygotowania do niedzielnej uroczystej mszy inaugurującej pontyfikat papieża Leona XIV. Oczekuje się, że udział w niej weźmie około 250 tysięcy osób i 200 oficjalnych delegacji.

Padwa Zamość nie miała najmniejszych problemów z ograniem AZS AWF

Padwa łatwo pokonała w derbach AZS AWF Biała Podlaska

W piątek, po raz ostatni w tym sezonie przed własną publicznością wystąpili szczypiorniści Padwy Zamość. Traf chciał, że ich rywalem był AZS AWF Biała Podlaska. Podopieczni trenera Zbigniewa Markuszewskiego na pożegnanie ze swoimi kibicami łatwo ograli rywali 38:30.

Bartłomiej Korbecki strzelił w piątek swojego 16 gola w tym sezonie

Kiepska passa trwa, Chełmianka przegrała z Koroną II

Na finiszu sezonu 24/25 Chełmianka wyraźnie zgubiła formę. W piątkowy wieczór drużyna Grzegorza Bonina przegrała u siebie z Koroną II Kielce 1:2. To czwarty mecz z rzędu bez wygranej biało-zielonych.

Żołnierze z lubelskiej brygady najlepsi i najszybsi. Zdobyli tytuł kierowców roku
SZYBCY I WYSZKOLENI

Żołnierze z lubelskiej brygady najlepsi i najszybsi. Zdobyli tytuł kierowców roku

Blisko 170 żołnierzy ze wszystkich brygad obrony terytorialnej i centrów szkoleniowych w Polsce od poniedziałku do piatku rywalizowało o tytuł Wojskowy Kierowca Roku 2025. Najlepiej poszło żołnierzom z lubelskiej brygady, którzy tryumfowali w klasyfikacji generalnej.

Ciepłownia Veolii Wschód w Szopinku pod Zamościem

Spalarni odpadów nie będzie. Veolia ma inne pomysły na Zamość

Jeszcze dwa lata temu sprawa wydawała się przesądzona. Ale okazuje się, że w Zamościu jednak nie powstanie spalarnia odpadów. Veolia Wschód zamierza skorzystać z innych rozwiązań, by wyprodukować ciepło dla mieszkańców, a przy okazji zadbać o środowisko.

Szturm Twierdzy Zamość odbędzie się w tym roku z udziałem ok. 300 rekonstruktorów z grup nie tylko polskich, ale również zagranicznych
23 maja 2025, 19:00
galeria

Szturm na twierdzę jak przed wiekami. Wielka impreza wraca do Zamościa

W zeszłym roku się nie odbyła. W tym już będzie, niedługo, w weekend 23-25 maja. Miasto stanie się kolejny raz areną starć. A to za sprawą XXI Szturmu Twierdzy Zamość.

Praca strażników więziennych nie jest łatwa, ale nieźle płatna. Do obsadzenia jest sporo etatów

Jest 70 etatów do obsadzenia. Na początek co najmniej 5,4 tys. „na rękę”

Są wakaty i jest nabór. Służba więzienna w Lubelskiem rekrutuje. Chętni mają jeszcze trochę ponad tydzień, aby się zgłosić. Formacja kusi ich niezłymi zarobkami, urlopem i bonusami.

Trochę z sumo, trochę z ju-jitsu. Mistrzostwa Polski w Koluchstyl w Werbkowicach
galeria

Trochę z sumo, trochę z ju-jitsu. Mistrzostwa Polski w Koluchstyl w Werbkowicach

Od dzieci, przez młodzików, kadetów, juniorów aż po seniorów. W Werbkowicach odbywają się dzisiaj XVII Mistrzostwa Polski Seniorów w Koluchstyl, a także analogiczna impreza dla młodszych adeptów tej sportowej dyscypliny.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31